درختان کهنسال یزد
از مهم‌ترین درختان کهنسال استان یزد می‌توان به چنار کرخنگان شهرستان خاتم، چنار باجگان بافق، سرونگ‌آباد مهریز، سرو چم در شهرستان تفت، سرو و چنار چک چک در اردکان، سرو خرو طبس، درختان کنهسال بنه و زبان گنجشک در نقاط مختلف نام برد.

در گزارش مؤسسه تحقیقات جنگل و مرتع اعتقادات و باورهای مردمی از دلایل حفظ درختان دیر زیست عنوان شده است بسیاری از این درختان برای مردم مقدس بوده و با داستان‌ها و افسانه‌های متعددی درآمیخته است.
به عنوان مثال درخت سرو خرو در شهرستان طبس با قدمتی حدود چهار هزار سال از تقرب خاص نزد اهالی برخوردار است.

اهالی محل شب‌های جمعه در آن چراغی می‌افروزند و به آن پارچه بسته و مراد خود را طلب می‌کنند.
چنار چک چک هزار و ۴۰۰ سال سن دارد و از نظر زردشتیان بسیار مقدس است، این درخت تاکنون دو مرتبه تحت تأثیر ریزش کوه شکسته و مجدداً روئیده است.

اهالی روستای همجوار با چنار تنگ چنار مهریز اعتقاد دارند این درخت هر هزار سال یکبار خود به خود آتش می‌گیرد و خاموش می‌شود و برای دومین بار حدود ۲۰ سال پیش درخت آتش گرفته است.

درخت ارس باجگان در شهرستان بافق نیز بسیار مورد احترام اهالی است، در میان مردم شایع است که نجاری برای ساختن دار قالی اقدام به بریدن تعدادی از شاخه‌های درخت کرده که به گفته اهالی درخت جرم و خون که احتمالاً صمغ درخت بوده ترشح کرده و نجار با تداعی مقدس بودن درخت از بریدن آن صرف‌نظر کرده است.

سرو دربید یزد نیز مورد توجه مردم است و اهالی منطقه برای برآورده شدن حاجات خود نخ‌های رنگین به آن آویزان می‌کنند.

از چوپ چنار تلکین‌آباد نیرو زبان گنجشک میبد نیز برای ساختن تابوت بزرگی به نام نخل استفاده شده که در عزاداری امام حسین (ع) بهره‌برداری می‌شود و از درختان مقدس به شمار می‌رود.

/ 0 نظر / 4 بازدید