یک جلبک دریایی با خاصیت قوی ضد سرطانی               


گروهی از محققان آمریکایی، به یک اثر ضد سرطان قوی را در یک جلبک سمی سبزآبی که در اقیانوس آرام جنوبی یافت می‌شود، شناسایی کردند.
 
این گروه به سرپرستی دنیس کارسون استاد پزشکی و مدیر مرکز جان مورز و ربه‌کا در دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیه‌گو ‪،UCSD‬ ویژگی‌های ترکیب "سوموسیس‌تینامید‪ (ScA) "A‬را در در این هفته در "مجموعه مقالات فرهنگستان ملی علوم" منتشر خواهند کرد.

دکتر "دو یین جی.استوپک" دانشیار پاتولوژی مرکز سرطان "مورز" در دانشگاه کالیفرنیا گفت، این ترکیب ضد سرطان بسیار قوی و از لحاظ ساختاری منحصر به فرد، است.

ترکیب "‪ "ScA‬که درسیانوباکتری ال.ماجوسکولا که به آن" گیسوی پری‌دریایی" نیز می‌گویند یافت شد. این جلبک از سواحل فیجی در اقیانوس آرام جنوبی توسط آزمایشگاه ویلیام گرویک در موسسه اقیانوس شناسی اسکریپس جمع‌آوری شده است.

گروهی از محققان مرکز سرطان دانشگاه کالیفرنیا، دانشکده پزشکی، دانشکده داروسازی و علوم دارویی اسکگ و اسکریپس بر روی شناسایی، بررسی و آزمایش ترکیبات دریایی در لوله‌های آزمایشگاهی و درون بدن موجود زنده کار کردند.

این پژوهشگران دریافتند ‪ ScA‬مانع از فرایند شکل‌گیری رگهای خونی جدید تغذیه‌کننده تومورها می‌شود و همچنین بر روی تکثیر سلولهای سرطانی تاثیر مستقیمی دارد.

این ترکیب برای خود سیانوباکتری سمی نیست اما "مسیر مرگی" را که در سلول‌های ما وجود دارد، فعال می‌کند. وقتی سلولهای رگهای خونی تغذیه‌کننده تومورها فعال شده و تکثیر می‌شوند، به این عامل حساس می‌شوند.
گرویک خاطرنشان کرد اگر بخواهیم یک استخر شنای معمولی مملو از سلول‌های سرطانی را با ‪ ScA‬درمان کنیم، تنها به سه میلی‌گرم یعنی در حدود وزن یک دانه برنج برای کشتن تمامی این سلولهای سرطانی به ‪ ScA‬نیاز خواهیم داشت.
/ 0 نظر / 32 بازدید