آقادار
در سلسله جبال البرز مرکزی در بین جاده زیبای چالوس، نرسیده به کندوان به جاده‌ای برخورد می‌کنیم به نام دیزین. این جاده به دره‌ای منتهی می‌شود که بسیار زیباست و آن را ولایترود یا دیزین می‌نامند و اگر آن را ادامه دهیم به رودبار قصران و تهران خواهیم رسید، در این روستا دو درخت به نام آقادار که از خانواده سرو و از نوع اورس است، وجود دارد و در نزد روستاییان بسیار مقدسند و بنا به اعتقاد آنان یکی خواهر و دیگری برادر است، گویند عمر این درختان بیش از یک هزار سال است. در حال حاضر قطر این درختان چیزی حدود پنج متر است و در بلندترین کوه‌های مشرف به روستا در زمینی شنی در ارتفاعات کوه‌های چله‌خانه و سن‌گره قرار دارند.

اهالی روستای ولایترود بر این باورند در پای این دو درخت دو تن از مقربین درگاه الهی که یکی برادر و دیگری خواهر است خفته‌اند و می‌گویند بارها در شب‌های جمعه شاهد حرکت نور سبز رنگی به سوی یکدیگر از این دو درخت بودیم و هرگاه نذرهایی کردیم به واسطه آنها برآورده شدند و با

 

این دیدگاه روستایی‌ای که نذری دارد در شب جمعه به‌رغم دشواری راه که ارتفاعی حدود ۳۰۰۰ متر دارد خود را به پای یکی از دو درخت می‌رساند و با بستن پارچه‌ای سبز رنگ و ریختن کمی آب به پای آن نذر می‌کند. همچنین روستاییان بر این اعتقادند که عامل برکت و رفاه اهالی این روستا نسبت به روستاهای همجوار در گذر تاریخ این منطقه به علت وجود همین دو درخت بوده است و تا زمانی که این دو درخت سبز و زنده‌اند این خیر و برکت نیز وجود خواهد داشت.

/ 0 نظر / 4 بازدید