درختی که طبیعت را نجات می‌دهد + عکس

آرنگاپیناتا نام درختی است که در مناطق استوایی و جنگل‌های بارانی رشد کرده و علاوه بر حفظ محیط‌زیست، سوخت‌زیستی هم تولید می‌کند.
ویلی اسمیتس زیست‌شناس متخصص  گیاهان جنگل‌های استوایی پس از 30 سال مطالعه بر روی زیست‌بوم جزایر جنوب‌شرقی آسیا،در پروژه خود در حال پرورش یک درخت به نام آرنگاپیناتا (Arenga Pinnata)  در جنگل‌های اندونزی است، که دارای ظرفیت‌های تولید انرژی، تامین غذای مردم بومی و همچنین حفاظت از محیط زیست است.
اسمیتس(Smith) معتقد است که این نخل خرمای ریشه دار یک نوع قند عالی درجه یک و همچنین یک الکل سوختی به نام اتانول تولید می‌کند. علاوه‌بر‌این، این درخت از جنگل‌های بارانی محافظت می‌کند.

اسمیتس می‌گوید: آب خرمای این درخت شامل آب و شکر است که این‌ها خود از باران، نور خورشید و دی‌اکسید‌کربن تولید شده‌اند و شامل ماده دیگری نیستند.

ریشه عمیق آرنگا پیناتا (Arenga Pinnata) می‌تواند بر روی دامنه‌های شیب‌دار و حتی عمودی رشد کرده و از فرسایش خاک جلوگیری کند. این درخت به آب بسیار کمی نیاز دارد و در مقابل آتش مقاوم است و بنابراین می‌تواند در جزیره‌های آتشفشانی دوام بیاورد.

آرنگا پیناتا همچنین در مقابل آفت مقاوم است و به کود نیاز ندارد و وجودش باعث تقویت خاک می‌شود.
اسمیتس در تحقیقاتش به این نکته پی‌برده است به دلیل ساختار ویژه برگ این درخت و همچنین فتوسنتز بی‌نهایت کارآمدش، تولید اتانول سوختی از قند خرمای آن، بسیار بیشتر از بازدهی سوخت‌زیستی حاصل از سایر مواد خام است.
این پروژه 105 هزار دلاری این قابلیت را دارد که چرخه فقر و نابودی محیط زیست که تهدیدی بزرگ برای یکی از دوردست‌ترین و آسیب‌پذیرترین مناطق سیاره خاکی به شمار می‌رود، را مختل کند.

/ 1 نظر / 10 بازدید
سامانه 48

سلام به شما دوست خوبم . بنده شما رو دعوت به بازدید از سامانه 48 می کنم . لطفا بعد از بازدید از وب سایت ما و در صورت تمایل می توانید با نام "سامانه48" سایت ما را لینک کرده و پس از اطلاع به ما وبلاگ شما را با نام پیشنهادی خودتان لینک خواهیم کرد. به امید همکاری با شما